פריד סעיד – משרד תיווך בחיפה

סיכום שנת 2023 בענף הנדל״ן

שנת 2023 הייתה שנה מאתגרת עבור ענף הנדל”ן בישראל. הירידה בביקושים והירידה במחירי הדירות, שהחלו כבר בשנה שעברה, התעצמו במהלך השנה והובילו לשינוי משמעותי במגמות השוק.

ירידה חדה בביקושים

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מכירות הדירות החדשות בישראל ירדו ב-56% בחודש אוקטובר 2023 בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. מדובר בשפל חסר תקדים בשוק הנדל”ן הישראלי.

הירידה בביקושים נבעה ממספר גורמים, ביניהם:

 • עליית הריבית: עליית הריבית הובילה לעלייה בעלויות המשכנתאות, מה שהפך את רכישת הדירה לפחות נגישה עבור משקיעים רבים.
 • ירידה ביכולת ההחזר של המשקיעים: האינפלציה הגבוהה והסנטימנט השלילי בשווקים הפיננסיים הובילו לירידה ביכולת ההחזר של משקיעים, מה שהפחית את הרצון שלהם לרכוש דירות.
 • המלחמה בעזה: המלחמה בעזה שהתרחשה באוקטובר 2023 עוררה חשש בקרב הרוכשים מפני פגיעה בביטחון האישי והכלכלי, מה שהביא לירידה בביקושים.

ירידה במחירים

הירידה בביקושים הובילה גם לירידה במחירי הדירות. על פי נתוני הלמ”ס, מחירי הדירות החדשות בישראל ירדו ב-2.5% בחודש אוקטובר 2023 בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. מדובר בירידה החדה ביותר במחירי הדירות מאז שנת 2009.

הערכות האנליסטים הן שהירידה במחירי הדירות צפויה להימשך גם בשנת 2024. הסיבות לכך הן שעלויות הבניה צפויות להמשיך לעלות, וכי הביקושים צפויים להישאר נמוכים עד שתיעשה הורדה משמעותית בריבית.

השלכות על המשק

הירידה בביקושים והירידה במחירי הדירות צפויות להשפיע לרעה על המשק הישראלי. הירידה בביקושים צפויה להוביל לירידה בהכנסות של הקבלנים והיזמים, וכן לעלייה באבטלה בקרב עובדים בענף הבנייה. הירידה במחירי הדירות צפויה להוביל לירידה בהון העצמי של משקיעים, וכן לעלייה בסיכון של המערכת הפיננסית.

שינויים בענף הנדלן

הירידה בביקושים והירידה במחירי הדירות צפויות להוביל לשינויים משמעותיים בענף הנדל”ן בישראל. בין השינויים הצפויים ניתן לציין:

 • ירידה בהיקף העסקאות: הירידה בביקושים צפויה להוביל לירידה בהיקף העסקאות בענף הנדל”ן.
 • ירידה במחירי הדירות: הירידה במחירי הדירות צפויה להמשיך גם בשנת 2024.
 • שינוי בפרופיל הרוכשים: הירידה במחירי הדירות צפויה להוביל לעלייה במספר הרוכשים הפוטנציאליים, ובהם משפחות צעירות ואנשים עם הכנסות נמוכות.

סיכום

 • שנת 2023 הייתה שנה מאתגרת עבור ענף הנדל”ן בישראל. הירידה בביקושים והירידה במחירי הדירות, שהחלו כבר בשנה שעברה, התעצמו במהלך השנה והובילו לשינוי משמעותי במגמות השוק.
 • הירידה בביקושים נבעה ממספר גורמים, ביניהם עליית הריבית, ירידה ביכולת ההחזר של המשקיעים, והמלחמה בעזה. הירידה במחירים נבעה מהירידה בביקושים, וכן מהמשך עליית עלויות הבניה.
 • השלכות הירידות בביקושים והמחירים צפויות להיות משמעותיות על המשק הישראלי. הירידה בביקושים צפויה להוביל לירידה בהכנסות של הקבלנים והיזמים, וכן לעלייה באבטלה בקרב עובדים בענף הבנייה. הירידה במחירים צפויה להוביל לירידה בהון העצמי של משקיעים, וכן לעלייה בסיכון של המערכת הפיננסית.
 • הממשלה נערכת לתמוך בענף הנדל”ן, אולי באמצעות הורדת מס הרכישה, מתן הלוואות מדינה לרכישת דירה ראשונה, וכן הגדלת ההיצע של דירות להשכרה. עם זאת, לא ברור אם הצעדים הללו יהיו מספיקים כדי לבלום את המגמה השלילית בענף.

הערכות לעתיד

 • הערכות האנליסטים הן שהירידה במחירי הדירות צפויה להימשך גם בשנת 2024. הסיבות לכך הן שעלויות הבניה צפויות להמשיך לעלות, וכי הביקושים צפויים להישאר נמוכים עד שתיעשה הורדה משמעותית בריבית.
 • עם זאת, ישנם גם כמה גורמים שעשויים להוביל לעצירת המגמה השלילית בענף הנדל”ן. בין הגורמים הללו ניתן לציין:
 • הפסקת המלחמה : הפסקת המלחמה בעזה צפויה להפחית את חשש הרוכשים מפני פגיעה בביטחון האישי והכלכלי, מה שעשוי להוביל לעלייה בביקושים.
 • הורדת הריבית: הורדת הריבית צפויה להוזיל את עלויות המשכנתאות, מה שעשוי להוביל לעלייה בביקושים.
 • הגדלת ההיצע של דירות להשכרה: הגדלת ההיצע של דירות להשכרה צפויה להפחית את הביקוש לדירות למגורים, מה שעשוי להוביל לירידה במחירי הדירות.
 • בסופו של דבר, הכיוון שאליו יפנה ענף הנדל”ן בישראל בשנת 2024 תלוי במספר גורמים, ביניהם המצב הביטחוני, המדיניות המוניטרית של בנק ישראל, והמצב הכלכלי העולמי.

 

חושבים למכור או לקנות דירה בחיפה

וזקוקים ליעוץ וליווי מקצועי בקבלת ההחלטה ? 

צרו איתנו קשר : 054-303-7999

פריד סעיד – סוכן הנדל״ן שלכם

More to explorer

house, real estate, agent-3785933.jpg

למה לי מתווך ?

למה לי מתווך ? רכישה או מכירה של דירה היא אירוע משמעותי בחייו של כל אדם. מדובר בעסקה מורכבת הדורשת ידע, ניסיון

black smoke coming from fire

נדל״ן בחיפה והמלחמה​

נדל״ן בחיפה והמלחמה​ פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר 2023 השפיע באופן דרמטי על שוק הנדל”ן בישראל ובחיפה בפרט. המלחמה עוררה תחושת אי-ודאות וחשש