פריד סעיד – משרד תיווך בחיפה

השלכות הורדת הריבית על ענף הנדל"ן

הענף, שמצוי במשבר עמוק עוד בטרם פרצה המלחמה בעזה, מגדירים את ההחלטה הדרמטית של נגיד בנק ישראל להוריד את הריבית במשק כבשורה חיובית, אך לא מספקת. גורמים בשוק: “המהלך מקל על רוכשי הדירות והיזמים ויכול לאושש את המכירות, אך לא בטוח שהורדה של רבע אחוז מספיקה”

ביום שלישי, 1 בינואר 2024, הודיע נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, על הורדת הריבית במשק ל-4.5%, בהפחתה ראשונה מאז 2020. ההחלטה עוררה ציפיות להקלה על שוק הנדל”ן, שמצוי במשבר עמוק כבר מספר שנים.

הורדת הריבית צפויה להקל על רוכשי הדירות, שכן היא תפחית את ההחזרים החודשיים של משכנתא. על פי בדיקה שביצעה רשת ייעוץ המשכנתאות “דרכנו”, הורדת הריבית ב-0.25% תוביל לכך שההחזרים החודשיים בגין משכנתא ממוצעת של מיליון שקל לכ-30 שנה ירדו בכ-55 שקל לחודש וכל ההלוואה תוזל בכ-20 אלף שקל לכל התקופה.

הורדת הריבית צפויה גם להקל על יזמי הנדל”ן, שכן היא תפחית את עלויות המימון שלהם. זאת, משום שהבנקים גובים ריבית נמוכה יותר מהיזמים עבור משכנתאות קבלניות.

עם זאת, גורמים בשוק הנדל”ן סבורים שהורדת הריבית אינה מספיקה כדי להוביל לשינוי משמעותי במצב השוק. הם טוענים כי יש צורך בהורדות ריבית נוספות, ובצעדים נוספים כדי להגדיל את היצע הדירות.

“ההורדה של רבע אחוז היא צעד חיובי, אך לא מספיק”, אומר אוהד אסרף, מנכ”ל ארי מגורים לשיווק נדל”ן. “כדי שהשוק ישתקם באמת, צריך לראות הורדות ריבית של לפחות 0.5%-1%. בנוסף, צריך לנקוט בצעדים נוספים כדי להגדיל את היצע הדירות, כמו למשל הגדלת היטל ההשבחה על קרקעות, או הקלות בהליכי התכנון והבנייה”.

גם גורמים בבנקים סבורים שההורדה של רבע אחוז אינה מספיקה. “ההורדה הזו לא תשפר את המצב בשוק הנדל”ן בצורה משמעותית”, אומר גורם בכיר בבנק גדול. “צריך לראות הורדות ריבית נוספות, לצד צעדים נוספים כדי להגדיל את היצע הדירות”.

לסיכום, הורדת הריבית היא צעד חיובי שיכול להקל על רוכשי הדירות והיזמים, אך היא אינה מספיקה כדי להוביל לשינוי משמעותי במצב השוק. יש צורך בהורדות ריבית נוספות, ובצעדים נוספים כדי להגדיל את היצע הדירות.

חושבים למכור או לקנות נכס , לא יודעים לקבל את ההחלטה הנכונה ? מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהתייעץ וביחד נקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורכם 

פריד סעיד – סוכן הנדל״ן שלכם 

נייד : 054-303-7999 | 072-338-5444

More to explorer

green and yellow crane

סיכום שנת 2023 בנדל״ן

סיכום שנת 2023 בענף הנדל״ן שנת 2023 הייתה שנה מאתגרת עבור ענף הנדל”ן בישראל. הירידה בביקושים והירידה במחירי הדירות, שהחלו כבר בשנה

house, real estate, agent-3785933.jpg

למה לי מתווך ?

למה לי מתווך ? רכישה או מכירה של דירה היא אירוע משמעותי בחייו של כל אדם. מדובר בעסקה מורכבת הדורשת ידע, ניסיון

black smoke coming from fire

נדל״ן בחיפה והמלחמה​

נדל״ן בחיפה והמלחמה​ פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר 2023 השפיע באופן דרמטי על שוק הנדל”ן בישראל ובחיפה בפרט. המלחמה עוררה תחושת אי-ודאות וחשש